Restaurang & Servicehandel
Vi specialanpassar utbildningsinsatser i för personal och ledning inom restaurang, storhushåll, fast food och servicehandel. Fokus läggs på att stimulera deltagarna till egna reflexioner och ökad förståelse. På så sätt utvecklas kunskaper och färdigheter på ett bättre sätt. Det ökar även motivationen och möjligheterna till en bestående positiv effekt efter utbildningen.
Upplägget består av 3 huvudsakliga moment:
1. Förberedelser och anpassning till verksamheten
B&H planerar syfte, mål, upplägg och innehåll för utbildningen tillsammans med kunden. Nyckelpersoner på företaget intervjuas för att B&H skall få en bild av verksamheten och vid behov fotograferas delar av din livsmedelslokal.
2. Genomförande av utbildning
Kännetecken för de anpassade utbildningarna är att de är verksamhetsnära, tydliga och varierande i upplägget. Deltagarna aktiveras genom egna reflexioner, diskussioner och övningar.
3. Uppföljning av utbildning
Efter utbildningen återkopplar B&H sina och deltagarnas reflexioner. Resultatet från övningar och utvärderingen sammanställs. B&H följer upp och utvärderar utbildningens effekt tillsammans med kunden.
Exempel på utbildningar för restaurang och servicehandel:
- Livsmedelhygien i praktiken
- Egenkontroll i praktiken
- HACCP för restaurang & butik
- Hurra, en allergisk gäst!